Začínajú sa Bratislavské korunovačné dni, potrvajú do 29. júna

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 22. júna (TASR) – V hlavnom meste sa v piatok začínajú Bratislavské korunovačné dni. Trvať budú týždeň a pripomenú slávnu kráľovskú minulosť Bratislavy.

Podujatie štartuje v piatok koncertom o 15.00 h na Hlavnom námestí. Novinkou je detský korunovačný sprievod. Od 17.00 h slávnostne otvoria festival Frankovky. Aj tento rok tak budú môcť ľudia ochutnať vína bratislavských vinárov a vinohradníkov.

Najdôležitejším dňom podujatia bude nedeľa (24.6.) venovaná korunovačnému sprievodu Maximiliána II. Habsburského a spomienke na prvú korunováciu v Bratislave. Sprievod sa začne o 15.00 h na Bratislavskom hrade a povedie cez centrum na Hlavné námestie. Od 18.00 h bude na Tyršovom nábreží Kráľovský rytiersky turnaj a o 19.00 h Korunovačný koncert v Dóme sv. Martina. V pondelok (25.6.) bude v Primaciálnom paláci konferencia Bratislavské korunovácie v kontexte Európy.

V Bratislave sa od štvrtka (21.6.) do 28. júna koná aj podujatie Korunovačné slávnosti, ktoré organizuje občianske združenie (OZ) Korunovačná Bratislava. Jeho dejiskom bude najmä Hviezdoslavovo námestie. Hlavný program bude v sobotu (23.6.). Od 13.00 h začne korunovačný sprievod z Bratislavského hradu od Viedenskej brány. Sprievod je ohlásený ako demonštrácia, keďže medzi mestom a združením trvá od minulého roka nezhoda pre organizáciu korunovačných slávností. O 13.30 h bude obrad korunovácie v Kostole najsvätejšieho Spasiteľa (jezuitský kostol) na Františkánskom námestí. Počas víkendu bude na Hviezdoslavovom námestí prebiehať korunovačný jarmok a chýbať nebude ani korunovačný guláš pripravený podľa receptúry z čias Márie Terézie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.