L. Sólymos návrh na nákup amerických stíhačiek podporí

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR László Sólymos. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 11. júla (TASR) – Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) podporí na stredajšom rokovaní vlády návrh ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) na nákup stíhacích lietadiel. Povedal to novinárom pred rokovaním. "Nechcem lamentovať, či to Slovenská republika potrebuje, alebo nie, to nie je moja úloha. No podľa materiálu, ktorý sme z rezortu obrany dostali, je variant, ktorý predkladajú, to znamená nákup amerických stíhačiek, výhodnejší," vysvetlil.

Keď je podľa neho už rozhodnuté, že Slovensko stíhačky kúpi a bude investovať do obrany, nemá mandát, aby nehlasoval, a tak nákup podporí. Sólymos nevedel povedať, či Slovensko 14 stíhačiek potrebuje, rozhoduje o tom podľa neho vláda, no slovenské medzinárodné záväzky si musíme plniť, dodal. "Sú rôzne veci, do ktorých štát musí investovať, obrana je jednou z nich," poznamenal.

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej (SNS) má stíhačky F16 vo svete 25 krajín, Gripeny len štyri a F16 majú krajiny, ako je Izrael či Švajčiarsko. "Čiže ja ako laik môžem povedať, že keď je niekde niečoho veľa, určite je to preto, že to je kvalitné a efektívne," povedala pred rokovaním vlády.

Či 14 stíhačiek potrebujeme, povedať nevedela, považuje to za odbornú otázku. Takisto nevie, či by sumu, za ktorú Slovensko stíhacie lietadla kupuje, vedela vo svojom rezorte využiť.

Minister obrany odporúča vláde nákup 14 kusov amerických stíhačiek F-16 Block 70/72. Tie dostali prednosť pred švédskymi strojmi JAS-39 C/D Gripen, o ktorých prenájme rokovalo ministerstvo ešte pod vedením Martina Glváča (Smer-SD). Vyplýva to z materiálu, ktorý minister predložil na zasadnutie Bezpečnostnej rady SR.

Ponuka vlády USA sa ministrovi javí ako výhodnejšia po zohľadnení faktorov, ako sú samotný nákup lietadiel, munície, náklady na výcvik na pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovania infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalšie náklady na prevádzkovanie a prípadnú modernizáciu, s perspektívou používania nového taktického stíhacieho lietadla za horizont roku 2040.

O nákupe stíhačiek sa malo pôvodne rozhodnúť do konca júna. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) však rokovanie o stíhačkách odložil, pretože chcel mať na stole všetky potrebné materiály a tiež dve porovnateľné ponuky od výrobcov švédskej stíhačky JAS-39 Gripen a americkej stíhačky F-16.

Celkovo má Slovensko záujem o kúpu 14 stíhacích lietadiel, ktoré majú nahradiť dosluhujúce ruské stroje MiG-29. V minulosti rokovalo ministerstvo obrany so švédskou vládou o prenájme lietadiel JAS-39 Gripen, súčasný minister Gajdoš k tomu pridal rokovania s vládou USA o nákupe strojov F-16. Namiesto prenájmu je v súčasnosti v hre kúpa nadzvukového stíhacieho letectva. Hodnota nákupu podľa plánov presiahne miliardu eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.