NCZI: Lieky objedná a dodá jedna lekáreň, pacient ich nemusí zháňať

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 11. júla (TASR) – Lekárne majú od júla možnosť blokovať erecepty, teda objednať a dodať liek, ktorý v lekárni nie je dočasne dostupný. Pacienti tak nemusia zháňať liek v iných lekárňach. TASR o tom informoval Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií.

Blokovanie ereceptov je nová funkcionalita systému elektronického zdravotníctva, ktorý ministerstvo uviedlo do praxe v januári. Takýto postup má zabrániť duplicitnému vydávaniu liekov vo viacerých lekárňach.

"Využíva sa vtedy, ak lekáreň predpísaný liek v tom čase nemá k dispozícii, no vie ho objednať. Počas čakania na dodanie si erecept zablokuje, aby nedošlo k výdaju v inej lekárni," povedal Chmel. Elektronický recept sa automaticky odblokuje pri výdaji lieku. Ak lekáreň nevie liek vydať v požadovanom čase, odblokuje predpis, ktorý môže byť vybavený v inej lekárni. Odblokovať recept môže len tá lekáreň, ktorá ho zablokovala.

V systéme ezdravie, ktorý funguje od januára, lekári predpísali už viac ako 19 miliónov ereceptov a zaregistrovali 5 miliónov záznamov z vyšetrení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.