India požiadala Britániu o vydanie miliardára Nirava Módího

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Naí Dillí 3. augusta (TASR) - India požiadala Britániu o vydanie miliardára Nirava Módího, podnikateľa v oblasti klenotníctva, ktorý je na úteku pred stíhaním v kauze sprenevery dvoch miliárd dolárov zo štátom prevádzkovanej Pandžábskej národnej banky (PNB). Módí figuruje ako jeden z hlavných obvinených. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Presné miesto jeho pobytu nie je známe od januára, keď PNB vyhlásila, že dve klenotnícke skupiny, ktoré vedie Módí a jeho strýko Mehul Čoksi, celé roky spreneverovali túto banku zvyšovaním zahraničného kreditu za použitia falošných záruk. Interpol v júni vydal žiadosť o nájdenie a zatknutie Nirava Módího.

Indické ministerstvo zahraničných vecí zaslalo Británii žiadosť o vydanie podnikateľa, avšak bez vysvetlenia, ako sa dopracovalo k informáciám, že Módí žije v tejto krajine. Módí a Čoksi obvinenia odmietajú.

Kauza sprenevery PNB je označovaná za najväčšiu v dejinách indického bankovníctva. Prípad odhalil nedostatky v manažmente PNB a podkopal dôveru v indický bankový sektor, ktorý je prevádzkovaný štátom. Štát kontroluje vyše dve tretiny bankových aktív v Indii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.