Tlmočník získal cenu filmových kritikov na festivale v San Franciscu

Na archívnej snímke zľava scénarista Marek Leščák, režisér Martin Šulík, tlmočníčka, rakúsky herec Peter Simonischek, herci Zuzana Mauréry, Anna Rakovská, Eva Kramerová, Réka Derzsi, František Lipták a riaditeľ sekcie programových služieb televíznej časti RTVS Tibor Búza počas tlačovej konferencie po novinárskej projekcii nového komprodukčného filmu RTVS - Tlmočník. V Bratislave, 26. februára 2018. Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 3. augusta (TASR) - Cenu filmových kritikov za Najlepší hraný film získal v týchto dňoch slovenský film Tlmočník režiséra Martina Šulíka na Festivale židovských filmov v San Franciscu. Filmoví publicisti vyzdvihli nielen jeho profesionálne spracovanie, ale aj herecké výkony. V hlavných úlohách svojrázneho road-movie hrajú Jiří Menzel a rakúsky herec Peter Simonischek. Ako nerovná dvojica, syn nacistického vraha a syn jeho obetí, sa vyberú na cestu po Slovensku, aby pátrali po dávnych udalostiach. Festival v San Franciscu je najväčšou prehliadkou židovských filmov v USA s medzinárodným zastúpením.

"Dúfame, že toto ocenenie majstrovsky nakrúteného a krásne zahraného filmu, povzbudí široké publikum, aby ho vyhľadalo," uviedol pri vyhlasovaní ceny Bill Watters, člen Klubu filmových kritikov pôsobiacich v San Franciscu. Združenie sa snaží cielene nasmerovať tamojších divákov k tomu najlepšiemu z filmovej tvorby.

"Som veľmi rád z ocenenia na tomto festivale. Dúfam, že náš film publiku pripomenie, ako udalosti z 2. svetovej vojny ovplyvnili nielen životy našich otcov, ale aj tie naše. V Európe sa mnohí snažia revidovať históriu a tvrdia, že holokaust nikdy neexistoval. Ale manipulovanie s minulosťou je veľmi nebezpečné," odkázal režisér ocenenej snímky Martin Šulík, ktorý je spolu s Marekom Leščákom aj spoluautorom scenára.

Koprodukčný slovensko-česko-rakúsky film Tlmočník mal premiéru v marci tohto roku a v domácich kinách ho videlo 16.000 divákov. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa v ňom predstavili aj Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

TASR informovala PR manažérka filmu Adriána Čahojová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.