Turecká líra posilnila voči doláru aj euru o vyše 5 %

Turecký muž počíta turecké líry pred zmenárňou na trhu v Istanbule 10. augusta 2018. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom/Ankara 14. augusta (TASR) - Turecká líra sa v utorok mierne spamätala z prudkého prepadu z uplynulých dní. V predpoludňajšom obchodovaní vzrástol jej kurz voči doláru aj voči euru o vyše 5 %. Zotavili sa aj meny ďalších rozvíjajúcich sa krajín, na ktoré mal negatívny vplyv pád líry. Predtým sa pod veľkým tlakom ocitli napríklad juhoafrický rand alebo ruský rubeľ.

Podľa expertov je dôvodom posilnenia líry pondelkový zásah tureckej centrálnej banky, ktorá zvýšila likviditu v domácom bankovom sektore a postarala sa o mierne uvoľnenie napätia. "Zdá sa, že prvé zdesenie vyvolané krízou líry je zažehnané," uviedli devízoví experti Commerzbank. Upozornili však, že ešte je príliš skoro, aby sa kríza považovala za skončenú.

Straty líry sú po aktuálnom posilnení ešte stále obrovské. Od začiatku roka turecká mena voči doláru aj euru oslabila približne o 40 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.