Inflácia v eurozóne sa v júli zrýchlila na 2,1 %

Na archívnej snímke Európska centrálna banka. Foto: TASR/AP

Luxemburg 17. augusta (TASR) - Inflácia v eurozóne sa v júli mierne zrýchlila. Motorom jej rastu bolo zvýšenie cien energií.

Index spotrebiteľských cien v eurozóne v júli medziročne stúpol o 2,1 %, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. V júni sa medziročne zvýšil o 2 % a v júli 2017 o 1,3 %.

V celej Európskej únii (EÚ) sa tempo zdražovania v júli zrýchlilo na 2,2 % z 2,1 %. Pred rokom, teda vlani v júli, spotrebiteľské ceny v EÚ medziročne vzrástli o 1,5 %.

Jadrová inflácia v eurozóne, do ktorej sa nezapočítavajú ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, sa v júli zvýšila na 1,1 % z 0,9 % v predchádzajúcom mesiaci.

Najvýraznejší pozitívny príspevok k rastu cien v eurozóne mali v júli energie (0,89 percentuálneho bodu). Za nimi nasledovali služby (+0,64 bodu), potraviny, alkohol a tabak (+0,49 bodu) a neenergetické priemyselné tovary (+0,12 bodu).

Spomedzi členských krajín EÚ mali najnižšiu infláciu v júli Grécko (0,8 %), Dánsko (0,9 %) a Írsko (1 %). Naopak, najvyššiu zaznamenalo Rumunsko (4,3 %), nasledované (Bulharskom (3,6 %), Maďarskom (3,4 %) a Estónskom (3,3 %).

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v júli znížili o 0,3 % a v celej EÚ o 0,2 %.

Na Slovensku sa spotrebiteľské ceny v júli medziročne zvýšili o 2,6 % a medzimesačne klesli o 0,2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.