OĽaNO: Vpád vojsk Varšavskej zmluvy zničil nádeje ľudí

Veronika Remišová, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Bratislava 21. augusta (TASR) - Príchod vojsk Varšavskej zmluvy upevnil v Československu totalitu na ďalších 20 rokov. Okupácia štátu cudzími vojskami je vždy obrovským zásahom do suverenity štátu a pokorením národnej hrdosti a svojbytnosti. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.

"Vpád sovietskych vojsk zničil nádeje ľudí a základné právo obyvateľov rozhodovať o osude svojej vlastnej krajiny. Po okupácii nasledovala normalizácia, keď sa na dôležité funkcie v štáte dostali často neschopní, no novému režimu poplatní ľudia. Doplatila na to celá krajina," hovorí Remišová, podľa ktorej okupácia Československa sovietskymi vojskami proti vôli obyvateľstva predĺžila zločinný komunistický režim v našej krajine o ďalších 20 rokov.

Zdôraznila, že počas tohto obdobia bolo mnoho ľudí pozatváraných, iní zomreli na následky väzenia, prípadne ťažkých prác. "Tento režim potláčal náboženskú slobodu, zatváral kňazov, rehoľné sestry, obmedzoval základné ľudské slobody a práva. Zatiaľ čo pred nástupom komunizmu sme boli jednou z najvyspelejších krajín, okupácia ešte viac prehĺbila ekonomické zaostávanie krajiny," tvrdí.

Práve pre tieto udalosti sa podľa Remišovej ani dnes Slovensku nepodarilo dobehnúť životnú úroveň bohatých krajín. "Po okupácii u nás zostali desaťtisíce ruských vojakov, ktorých jedinou úlohou bolo zakročiť, ak by sa ľudia v Československu opätovne rozhodli krajinu zobrať do vlastných rúk a meniť k lepšiemu," konštatovala Remišová s tým, že aj v súčasnosti je mimoriadne dôležité, aby si občania tieto výročia pripomínali a poučili sa z nich.

Pre poslanca Jána Budaja (OĽaNO) toto výročie znamená úctu a rešpekt k odvážnemu odporu československého občianstva proti sovietskym okupantom. "Niet takého prehľadu 20. storočia, v ktorom by neboli zábery tankov s bielym pásom a neozbrojených ľudí, ktorí sa proti nim stavajú doslova s holými rukami," povedal. Budaj je presvedčený, že 21. august mal byť dávno rešpektovaný ako deň úcty voči obetiam okupácie a nasledujúcich sovietskych represálií, ktoré postihli státisíce slovenských občanov.

"Sme to my, kto napokon vyhral, veď veľmoc, ktorá nás okupovala, už dávno zanikla, cudzie vojská sme vyhnali preč. Slovensko je dnes nezávislým štátom, chránené pred podobnou agresiou spoločenstvom demokratických štátov," dodal Budaj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.