Putin v Soči rokoval s Lukašenkom o sporných otázkach

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin diskutujú počas stretnutia v Soči 22. augusta 2018. Foto: TASR/AP

Minsk/Soči 23. augusta (TASR) - V ruskom čiernomorskom letovisku Soči sa v stredu uskutočnila schôdzka prezidentov Ruska a Bieloruska. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko pri tejto príležitosti pripustil, že vzťahy medzi oboma krajinami komplikujú viaceré sporné otázky, informovalo vo štvrtok Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Pravidelné každoročné rokovanie Lukašenka s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa konalo necelé dva týždne po tom, ako bieloruský líder kritizoval príliš dominantné postavenie Ruska v Eurázijskej ekonomickej únii.

Podľa Lukašenkovho stredajšieho vyjadrenia sa v bielorusko-ruských vzťahoch vyskytlo viacero problémov, ktoré sa však už ďalej nehromadia.

"Určite máme o čom hovoriť... Máme problémy, ktoré riešime okamžite, alebo ktorých riešenie trvá dlhší čas. Nikto ich však bez nás nevyrieši," citovala Lukašenka bieloruská tlačová agentúra BelTA.

Putin označil pravidelné schôdzky s Lukašenkom za veľmi dôležité fórum na diskusiu o bilaterálnych i medzinárodných záležitostiach.

Po skončení rokovania Lukašenko venoval Putinovi ikonu anjela strážneho. Šéf Kremľa zase bieloruskému kolegovi daroval maľbu umelcov z Uralu.

Bielorusko a Ruská federácia sú dlhodobými spojencami, avšak v posledných rokoch sa ich vzájomné vzťahy zhoršili. Lukašenko vyvinul úsilie o nápravu vzťahov svojej krajiny so Západom, pričom prepustil aj viacero politických väzňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.