Novým premiérom Austrálie sa stal Scott Morrison

Na snímke Scott Morrison, novozvolený líder vládnucej Austrálskej liberálnej strany, počas tlačovej konferencie po tom, ako zložil v piatok 24. augusta 2018 v sídle generálneho guvernéra v Canberre slávnostný sľub a stal sa novým austrálskym premiérom. Foto: TASR/AP

Canberra 24. augusta (TASR) - Scott Morrison, novozvolený líder vládnucej Austrálskej liberálnej strany, zložil v piatok v sídle generálneho guvernéra v Canberre slávnostný sľub a stal sa novým austrálskym premiérom.

Morrison, v poradí 30. austrálsky premiér, zvíťazil v piatkovom vnútrostraníckom hlasovaní, ktoré sa konalo v budove austrálskeho parlamentu v Canberre.

V súboji o post lídra stredopravej Austrálskej liberálnej strany porazil Morrison v pomere hlasov 45 ku 40 Petra Duttona, bývalého ministra vnútra a pôvodného vyzývateľa doterajšieho premiéra Malcolma Turnbulla. Ten sa v piatkovom hlasovaní už o post lídra neuchádzal a avizoval svoj odchod z politiky. V Turbullovom kabinete zastával Morrison funkciu ministra financií.

Austrália v posledných rokoch zažíva nezvyčajne dlhé obdobie politickej nestability. Turbullov odchod znamená už šiestu zmenu na poste austrálskeho premiéra za ostatných 11 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.