SNS: Nový policajný prezident by mal byť vo funkcii na dobu neurčitú

Na snímke predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 24. augusta (TASR) - Koaličná Slovenská národná strana (SNS) chce ďalej rokovať o zmene pravidiel výberu policajného prezidenta. Odmieta navrhované sedemročné funkčné obdobie. Spravodlivé by podľa národniarov bolo, aby bol policajný prezident zvolený na dobu neurčitú. SNS zároveň odmieta tvrdenia, že nechce podporiť novelu zákona o Policajnom zbore, lebo si dáva podmienky v iných štátnych inštitúciách vrátane SIS. Strana to uviedla vo svojom stanovisku, ktoré zaslala médiám.

"Spoločensky spravodlivé a demokratické je, aby prezident Policajného zboru bol zvolený po novom na dobu neurčitú. Ak by sme aj dnes schválili zákon o tom, že prezident Policajného zboru je zvolený na sedem rokov, nie je žiaden problém, aby nový parlament skrátil lehotu prezidenta Policajného zboru resp. našiel dôvod na ukončenie jeho pôsobnosti," uviedla SNS.

O mechanizme, voľbe a iných problémoch Policajného zboru bude podľa národniarov hovoriť koalícia na najbližšej koaličnej rade. "Polícia si vyžaduje viac systémových zmien ako len voľbu prezidenta resp. riešenie inšpekcie polície," dodáva SNS, ktorá detaily svojich návrhov predloží na najbližšej koaličnej rade.

"SNS je za komplexnú zmenu. Kategoricky však vylučuje, že by podporu voľby prezidenta Policajného zboru podmieňovala čímkoľvek," zdôraznili národniari. Veria, že koalícia dospeje k systémovej zmene voľby policajného prezidenta "bez toho, aby sme boli upodozrievaní z porušovania demokratických pravidiel v spoločnosti".

Vláda mala o novele zákona, ktorá má zmeniť pravidlá výberu policajného prezidenta, rozhodovať minulú stredu. Napokon ju ale presunula na začiatok septembra. Dôvodom je najmä navrhované sedemročné funkčné obdobie, ktoré kritizovala odborná verejnosť. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude ďalej o ňom rokovať, nevylúčila úpravu dĺžky funkčného obdobia.

Navrhované pravidlá výberu prezidenta Policajného zboru počítajú s tým, že ho bude naďalej vymenúvať minister vnútra. Urobiť tak ale bude môcť až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Na vymenovanie policajného prezidenta má byť teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra. Vo funkcii by mal byť na sedem rokov. Zmeny sa majú dotknúť aj policajnej inšpekcie, vzniknúť má Úrad inšpekčnej služby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.