Americké ministerstvo skúma možnosť nakupovať zbrane pre školy

Na archívnej snímke ministerka školstva Betsy DeVosová. Foto: TASR/AP

Washington 24. augusta (TASR) - Americké ministerstvo školstva uvažuje, či neumožní jednotlivým štátom Únie využívať federálne fondy na nákup zbraní pre školy. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva.

Nemenovaný člen administratívy republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa pre AP uviedol, že ministerstvo školstva skúma platnú legislatívu týkajúcu sa federálnych dotácií, aby zistilo, či je možné využitie týchto finančných prostriedkov na nákup zbraní. Príslušný zákon schválený Kongresom USA v roku 2015 totiž s takouto alternatívou vyslovene nepočíta, ale ju ani nezakazuje.

Ministerka školstva Betsy DeVosová, ktorá predsedá federálnej komisii pre bezpečnosť na školách, už v minulosti navrhovala, aby školy mali možnosť povoliť svojim učiteľom nosiť zbraň. Komisia bola vytvorená po tom, čo vo februári 19-ročný Nikolas Cruz zastrelil v priestoroch strednej školy v meste Parkland na Floride 17 ľudí.

Plán amerického ministerstva školstva, o ktorom ako prvý informoval denník New York Times, okamžite kritizovali opoziční demokrati.

Líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová označila plán ministerstva školstva za "najnehoráznejšie, najkrátkozrakejšie a najnebezpečnejšie zneužitie nášho vzdelávacieho systému v moderných dejinách".

"Ministerka DeVosová pokračuje v ťažení namierenom proti študentom a učiteľom v záujme Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA)," dodala Pelosiová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.