Letnú školu Studia Academica Slovaca skončilo 151 žiakov z 33 krajín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 24. augusta (TASR) – Letnú školu slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (SAS) tento rok úspešne absolvovalo 151 účastníkov z 33 krajín sveta, uviedla to pre TASR riaditeľka SAS Jana Pekarovičová. V piatok si študenti prevzali v aule na Univerzite Komenského v Bratislave certifikáty o úspešnom absolvovaní štúdia.

Absolventi letnej školy sa počas augusta naučili rôzne veci. "Začiatočníci sa naučili základy slovenčiny. Tí, čo už niečo vedeli, tak si rozšírili svoj obzor, napríklad čo sa týka slovnej zásoby. Dôležité sú však aj informácie z reálií, pretože osobný dotyk s našou krajinou, kultúrou, prednášateľmi a učiteľmi, ktorí sú nositeľmi nášho jazyka, je určite obohacujúci," povedala Pekarovičová. Pripomenula, že študenti sa zúčastnili aj viacerých exkurzií a kultúrnych podujatí.

Poslucháčmi boli najmä zahraniční študenti slovenského či iného slovanského jazyka, prekladatelia, kultúrni pracovníci, manažéri, lektori cudzích jazykov o potomkovia krajanov žijúcich v zahraničí. Pekarovičová uviedla, že najviac študentov bolo z okolitých slovanských krajín, ale tento rok sa SAS zúčastnili aj zástupcovia z exotickejších krajín, ako je napríklad Čína, Japonsko, Egypt, Ekvádor, ale našiel sa aj zástupca z afrického ostrova Kapverdy.

Základná téma tohto ročníka reflektovala aktuálne historické medzníky 19. a 20. storočia s prihliadnutím na osmičkové roky. Počas letnej školy si študenti pripomenuli jubileá významných udalostí a osobností v slovenskom i československom kontexte, predovšetkým 100. výročie vzniku Československej republiky a 50. výročie okupácie Československa v auguste 1968.

Pekarovičová uviedla, že v tomto roku sa letnej školy zúčastnili najmä mladší študenti od 18 rokov. "Jedna účastníčka má vyše 70 rokov. Je to učiteľka, ktorá pôsobí na univerzite v Paríži. Pretože chce komunikovať s nevestou a rodinou po slovensky, prišla na našu letnú školu," povedala riaditeľka SAS.

"Veľmi sa mi páči študovať slovenčinu, pretože mám rád históriu krajín na východe Európy, napríklad vo Vyšehrade," povedal pre TASR dôvod svojho štúdia na SAS Paolo z Talianska. Zároveň uviedol, že slovenčina je zaujímavým jazykom, ale zároveň veľmi ťažkým. "Každý deň sme študovali gramatiku, konverzovali sme, spoznali sme slovenskú kultúru a tradície," povedal Paolo. SAS sa zúčastnil už aj v roku 2016.

Letná škola, ktorú po 54. raz organizovala Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, sa začala 5. augusta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.