Zemetrasenie východne od Novej Kaledónie vyvolalo menšie vlny cunami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sydney 29. augusta (TASR) - Silné podmorské zemetrasenie s magnitúdou 7,1 zasiahlo v stredu oblasť východne od súostrovia Nová Kaledónia v južnom Tichom oceáne. Spôsobilo tam menšie prívalové vlny, informovalo Tichomorské centrum pre varovanie pred cunami (PTWC).

Zemetrasenie nastalo popoludní miestneho času v malej hĺbke desiatich kilometrov asi 230 kilometrov východne od mestečka Tadine na ostrovoch Loyauté, patriacich k Novej Kaledónii, ktorá je zámorským územím Francúzska.

Centrum PTWC uviedlo, že cunami v celom Tichom oceáne nehrozí, avšak na ostrovoch Loyauté zaznamenali dosiaľ 17 centimetrov vysoké vlny. Neskôr tiež oznámilo, že na Fidži, Novej Kaledónii a Vanuatu naďalej môžu doraziť cunami do výšky jedného metra.

Po zemetrasení a viacerých následných dotrasoch sa neobjavili správy o škodách ani zraneniach.

"Cítili sme ho, no silnejšie bolo cítiť na ostrovoch Loyauté," povedal pre agentúru Reuters hovorca civilnej ochrany Olivier Ciry z novolkaledónskeho hlavného mesta Nouméa, 370 kilometrov západne od epicentra.

Nová Kaledónia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi i časté sopečné erupcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.