Bývalý premiér Malcolm Turnbull odchádza z parlamentu

Na archívnej snímke Malcolm Turnbull. Foto: TASR/AP

Canberra 31. augusta (TASR) - Bývalý austrálsky premiér Malcolm Turnbull ohlásil v piatok svoj odchod z parlamentu po tom, ako v uplynulom týždni stratil podporu vlastnej liberálnej strany a opustil kreslo predsedu vlády, píše agentúra DPA.

Turnbull bol do uplynulého piatka 24. augusta v poradí 29. austrálskym premiérom a ako poslanec parlamentu pôsobil od roku 2004. List s rezignáciou odovzdal v piatok predsedovi Snemovne reprezentantov Tonymu Smithovi.

Po Turnbullovom odchode z parlamentu budú nasledovať doplňovacie voľby, ktoré sa uskutočnia vo volebnom obvode Wentworth. Ako upozornila DPA, voľby môžu ohroziť krehkú väčšinu vládnej koalície v parlamente, pretože tú si udržiava práve o jeden poslanecký mandát.

Turnbull v uplynulom týždni povedal, že najlepšie miesto pre bývalého premiéra je mimo parlamentu.

Termín doplňujúcich volieb ešte oficiálne neoznámili, predpokladá sa však, že by k nim mohlo dôjsť v októbri.

Novým austrálskym premiérom sa uplynulý piatok stal doterajší minister financií Scott Morrison, ktorý sa ešte predtým stal aj lídrom stredopravej Austrálskej liberálnej strany.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.