OĽaNO: Je načase, že vláda uvažuje o zvýšení daňového bonusu na dieťa

Na archívnej snímke Anna Verešová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 31. augusta (TASR) - Podľa opozičného hnutia OĽaNO bolo načase, že si vládna koalícia konečne všimla ťažkú finančnú situáciu rodín s deťmi a začala uvažovať o zvýšení daňového bonusu na deti.

"Takýto návrh som spolu s vtedajšou kolegyňou Erikou Jurinovou predložila v parlamente už v roku 2017 a opäť tento rok v januári. Obidva návrhy vtedy koaliční poslanci odmietli. Teším sa, že sa však nimi predsa len inšpirovali a začali nad zvýšením daňového bonusu uvažovať," skonštatovala v správe pre médiá poslankyňa OĽaNO Anna Verešová.

Vládna koalícia podľa hnutia plánuje zvýšiť od roku 2019 daňový bonus na dvojnásobok pre deti do šesť rokov, pričom štátnu pokladnicu by to malo stáť približne 70 miliónov eur. "Tento krok pomôže rodičom malých detí, na druhej strane však nezlepší hrozivú demografickú situáciu na Slovensku," tvrdí Verešová. Podľa jej slov si totiž rodiny môžu dovoliť o jedno dieťa menej, ako by chceli, a priemerná plodnosť na jednu ženu sa pohybuje pod kritickou hranicou 1,5 dieťaťa.

Cieľom zavedenia stúpajúceho daňového bonusu, ktorý navrhovalo OĽaNO, bolo podporiť najmä rodiny s dvoma a viac deťmi, ktoré sú najviac postihnuté výpadkom príjmov a zvýšenými nákladmi na život pri príchode detí. "Stúpajúci daňový bonus by znamenal dvojnásobnú daňovú úľavu na druhé dieťa a trojnásobnú na tretie a ďalšie dieťa. Takéto riešenie by rodiny povzbudilo nebáť sa mať viac detí, pretože by sa na ich príchod do rodiny viazali aj vyššie daňové úľavy pre zamestnaných rodičov," tvrdí Verešová.

Návrh, o ktorom uvažuje vládna koalícia, je podľa Verešovej nespravodlivý v tom, že sa zvýšený daňový bonus bude poskytovať iba na deti do šesť rokov, hoci náklady na ne výrazne stúpajú práve so začiatkom školskej dochádzky. "V prípade stredoškolákov sú často až dvojnásobné v porovnaní s predškolákmi," uviedla Verešová. V prípade, že koalícia predloží návrh na zvýšenie daňového bonusu, OĽaNO plánuje navrhovať zrušenie vekovej hranice alebo aspoň jej zvýšenie.

O zvýšení daňového bonusu na dieťa sa hovorilo už v júni tohto roka. Jeho zdvojnásobenie mala navrhovať koaličná strana Most-Híd v rámci sociálneho balíčka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.