Študentom denného vysokoškolského štúdia platí zdravotné odvody štát

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 31. augusta (TASR) – Štát zaplatí zdravotné poistné za vysokoškolákov na dennom štúdiu, pričom poistencom štátu sa stávajú dňom zápisu na vysokú školu. Týmto študentom uhrádza štát zdravotné poistné aj počas letných prázdnin, informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Viktória Vasilenková.

Platí to aj v prípade skončenia prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia, ak absolventi budú v dennej forme štúdia pokračovať v magisterskom, inžinierskom či doktorandskom štúdiu v tom istom roku. Podmienkou je, aby neprekročili štandardnú dobu štúdia a vek 30 rokov.

Potvrdenie o návšteve školy nie je potrebné predkladať každý rok v prípade, ak študent študuje bez prerušenia na slovenskej vysokej škole. Túto informáciu oznamuje zdravotnej poisťovni Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Štát neplatí zdravotné poistné vtedy, keď študent študuje v inej forme ako dennej, ak bol vylúčený zo štúdia na vysokej škole, keď prerušuje denné štúdium z iných ako zdravotných dôvodov alebo v prípade, keď už jedno vysokoškolské štúdium druhého stupňa ukončil a chce ísť študovať na inú vysokú školu či absolvovať celoživotné vzdelávanie. Tieto skutočnosti musí oznámiť zdravotnej poisťovni.

Ak sa študent chystá na štúdium v zahraničí mimo Európskej únie a chce zostať poistený v slovenskej zdravotnej poisťovni, musí jej doručiť doklad o ekvivalencii štúdia, potvrdenie o návšteve školy, a zároveň musí spĺňať podmienky poisťovne ako vek do 30 rokov či študovať v dennej forme. Táto podmienka platí aj pre študentov, ktorí sa zúčastňujú študijného pobytu Erasmus.

VšZP tiež upozornila, že status študenta sa skončí v deň po vykonaní štátnej záverečnej skúšky a nie po promócii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.