Japonsko sa pripravuje na silný tajfún Čebi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 3. septembra (TASR) - Silný tajfún Čebi smeroval v pondelok k západnej časti Japonska. Meteorológovia varovali pred prudkým dažďom, vysokými vlnami a víchricami. Píše a tom agentúra DPA.

Na tlačovej konferencii predstaviteľ meteorologického ústavu vyzval verejnosť na včasnú evakuáciu, pretože v poradí 21. tajfún tejto sezóny má po celom Japonsku priniesť silné vetry.

Ústav tiež oznámil, že búrka približujúca sa k pevnine môže v oblasti Kinki a na juhozápadnom ostrove Šikoku vytvoriť až 11-metrové vlny.

Podľa meteorológov by mal tajfún prejsť z mora na pevninu v západnom Japonsku v utorok.

Popoludní miestneho času sa ohnisko tajfúnu nachádzalo 200 kilometrov severovýchodne od ostrova Minami a rýchlosťou 20 km/h smerovalo na severozápad. Sprievodné vetry dosahovali rýchlosť 162 km/h, v nárazoch až do 234 km/h.

Začiatkom júla sužovali západné Japonsko prudké dažde. Spôsobili zosuvy pôdy a záplavy a zničili domy a cesty. S 220 obeťami na životoch sú najničivejšou prírodnou katastrofou za posledných 30 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.