Košický súd zrušil uznesenie o prepustení Borženského na slobodu

Dušan Borženský (na archívnej snímke chrbtom) v pojednávacej miestnosti v priestoroch Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach-Šaci, kde si momentálne odpykáva svoj trest. Foto: TASR - Milan Kapusta

Košice 3. septembra (TASR) - Dušan Borženský (46), odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd, ostáva za mrežami. Krajský  súd v Košiciach v pondelok zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II, ktorý v júli vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie na slobodu. Borženský dosiaľ strávil za mrežami 18 rokov, odsedieť si má celkovo 23-ročný trest.

Proti rozhodnutiu okresného súdu z 9. júla podal prokurátor sťažnosť. Krajský súd podľa jeho hovorkyne Anny Pančurovej "zrušil  napadnuté uznesenie a okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol". "Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný," informovala ďalej TASR Pančurová.

Odsúdený, známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný za bosa košického podsvetia. Okresný súd sa vo svojom rozhodnutí o podmienečnom prepustení opieral o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky, záruky občianskeho združenia Maják nádeje, ako aj výpoveď samotného odsúdeného. Okresný súd zároveň určil Borženskému sedemročnú skúšobnú dobu.

Borženský požiadal o podmienečné prepustenie tretíkrát, dvakrát žiadosť stiahol. Argumentoval tým, že oľutoval svoju trestnú činnosť, chce viesť riadny život, pracovať a venovať sa dcére a priateľke. Poukazoval zároveň aj na svoje dobré správanie v ústavoch na výkon trestu. "Rozhodne chcem žiť plnohodnotne a čestne," povedal pred súdom. Po prepustení plánuje s pomocou známeho získať prácu v Anglicku.

Na súhrnný 23-ročný trest bol Borženský v minulosti odsúdený za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Okresný súd Košice I ju v marci tohto roka schválil, pričom upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na predchádzajúci výnimočný trest v prípade uvedených dvoch vrážd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.