Od októbra sa európske záležitosti riešia cez nový informačný systém

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 5. septembra (TASR) - Rezort diplomacie koordináciu tvorby stanovísk a realizáciu politík Európskej únie (EÚ) na Slovensku hodnotí pozitívne, avizuje však zmeny. Jednotlivé ministerstvá by od 1. októbra mali riešiť európske záležitosti cez nový informačný systém. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda.

"Dlhoočakávaný informačný systém na sledovanie európskych záležitostí (IS SEZA) komplexne zastreší medzirezortnú koordináciu pri príprave predbežných stanovísk k návrhom aktov EÚ, inštrukcií na zasadnutia Coreper a pozícií na zasadnutia Rady. Prispeje k ďalšiemu zvyšovaniu efektivity a transparentnosti v celom procese," píše v materiáli Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Najväčšia zmena spočíva v tom, že Stále zastúpenie SR pri EÚ už nebude vypracúvať anotáciu k návrhom aktov EÚ. "Návrh aktu EÚ bude elektronicky doručený do IS Slov-Lex – podmodul IS SEZA," opisuje ministerstvo. Administrátor, ktorým je ústredie MZVaEZ, potom určí gestorstvo návrhu. Toho o tom systém informuje. Súčasne notifikáciu pošle aj Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti.

"Gestorstvo potvrdí Úrad vlády SR a po tomto kroku bude návrh aktu doručený gestorskému rezortu, ktorý do systému vloží predbežné stanovisko a v prípade potreby ho odošle do medzirezortného pripomienkového konania," opisuje ďalej rezort diplomacie. Po ukončení procesu rezort zašle predbežné stanovisko parlamentnému výboru pre európske záležitosti. Podobný postup bude platiť aj pri vytváraní inštrukcií na zasadnutia Coreper a pozícií a podkladov na zasadnutia Rady EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.