Blízko Nového Zélandu zaznamenali zemetrasenie. Cunami zatiaľ nehrozia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Wellington 10. septembra (TASR) - Oblasťou v blízkosti Nového Zélandu otriaslo v pondelok zemetrasenie s magnitúdou 6,9. Informoval o tom americký geologický ústav USGS, podľa ktorého však zatiaľ na mori nehrozia vlny cunami.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v oblasti Kermadekových ostrovov vzdialenej 775 kilometrov severovýchodne od Aucklandu a v hĺbke asi 111 kilometrov.

Ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 6,5 zaznamenali v pondelok aj v blízkosti Šalamúnových ostrovov. Správy o zranených alebo materiálnych škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

Nový Zéland a Šalamúnove ostrovy ležia v seizmicky aktívnej oblasti nazývanej Ohnivý kruh a zemetrasenia sú tu pomerne časté.

Chronológia zemetrasení v oblastiach N. Zélandu a Šalamúnových ostrovov

22. januára 2017 - Šalamúnove ostrovy: Silné zemetrasenie s magnitúdou 8,0 zasiahlo Šalamúnové ostrovy ležiace v Tichom oceáne. Zemetrasenie v okolí Arawy neďaleko Papuy-Novej Guiney malo epicentrum v hĺbke 167 kilometrov.

13.-14. novembra 2016 - Nový Zéland: Silné zemetrasenie zasiahlo Južný ostrov Nového Zélandu. Došlo k nemu niekoľko hodín po tom, ako si silnejšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8 vyžiadalo dve obete na životoch a spôsobilo škody na budovách a infraštruktúre na východnom pobreží Južného ostrova. Epicentrum prvého zemetrasenia sa nachádzalo 63 kilometrov východne od Amberley a 93 kilometrov severovýchodne od Christchurchu a ležalo v hĺbke ôsmich kilometrov. Novšie otrasy, ktorých magnitúda bola pôvodne stanovená na 6,8, nastali v hĺbke desať kilometrov a približne 120 kilometrov severovýchodne od mesta Christchurch. Dotrasy po hlavnom zemetrasení bolo cítiť celý jeden deň.

9. decembra 2016 - Šalamúnove ostrovy: Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,0, zasiahlo okolie Šalamúnových ostrovov ležiacich v Pacifiku východne od Papuy-Novej Guiney. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke asi desať kilometrov pod hladinou Pacifiku a okolo 90 kilometrov juhozápadne od mesta Kirakira.

8. decembra 2016 - Šalamúnove ostrovy: Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo Šalamúnove ostrovy ležiace v Tichomorí východne od Papuy-Novej Guiney. Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo pod oceánskym dnom v hĺbke 41 kilometrov vo vzdialenosti 68 kilometrov od mesta Kirakira ležiacom na Šalamúnových ostrovoch.

13. apríla 2014 - Šalamúnove ostrovy: Ostrovy v juhozápadnej časti Tichého oceánu zasiahlo silné zemetrasenie. Zemetrasenie malo magnitúdu 7,6.

6. februára 2013 - Šalamúnove ostrovy: Päť ľudí zahynulo na Šalamúnových ostrovoch pri silnom zemetrasení s magnitúdou 8,0, ktoré zasiahlo túto tichomorskú krajinu. Otrasy zeme vyvolali vlny cunami, vysoké asi poldruha metra, a zničili desiatky domov.

22. februára 2011 - Nový Zéland: Ničivé zemetrasenie na Novom Zélande, ktoré zasiahlo druhé najväčšie mesto Christchurch, si vyžiadalo približne 200 obetí. Na viacerých miestach v Christchurchi vypukol požiar, mnohé ulice zaplavilo, pretože potrhalo potrubia, zrútili sa mnohé budovy, medzi nimi aj kostol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.