Vláda prijala zákon na posilnenie boja s falšovaním pohonných látok

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 26. septembra (TASR) - Posilnenie boja proti pašovaniu a falšovaniu pohonných látok či zlepšenie výberu spotrebných daní z minerálneho oleja. Toto sú ciele novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorú v stredu schválila vláda s legislatívno-technickou pripomienkou.

Od januára budúceho roka má dôjsť k zosúladeniu základnej sadzby dane na pohonné látky, akými sú benzín či nafta, s rozhodnutím Európskej komisie.

Cieľom novely zákona je aj zvýšenie predaja pohonných látok od originálnych výrobcov a distribútorov. Právna norma má prispieť aj k väčšej ochrane spotrebiteľa a zaručiť kvalitu minerálnych olejov. Právnou normou sa má totiž zaviesť označovanie pohonných látok osobitnou identifikačnou látkou tzv. nanomarkermi. Túto povinnosť budú mať všetky subjekty, ktoré vyrábajú alebo dovážajú pohonné látky. Ide o ďalšie opatrenie proti daňovým únikom v tejto oblasti, ktoré podľa rezortu financií zefektívni výber spotrebnej dane, čím sa zároveň zvýši aj výnos dane z pridanej hodnoty. "Zároveň dôjde k zvýšeniu kvality predávaných pohonných látok a zlepšeniu konkurenčného prostredia v oblasti ich výroby a predaja," očakáva ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.