Kurz eura sa v stredu ustálil blízko hranice 1,15 USD

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Londýn 10. októbra (TASR) - Kurz eura sa v stredu ustálil blízko hranice 1,15 USD/EUR po tom, ako pokles výnosov z amerických dlhopisov pripravil dolár o časť jeho dynamiky.

Dolár v predchádzajúcich dňoch posilňoval a euro oslabovalo v reakcii na zvyšujúce sa výnosy z talianskych dlhopisov a obavy o verejné financie Talianska v súvislosti s návrhmi jeho rozpočtov, ktoré kritizovala Európska únia.

V utorok (9.10.) tak dolár dosiahol 1,5-mesačné maximum oproti euru. Ale v stredu sa jeho rast zastavil, aj keď sa analytici domnievajú, že ide pravdepodobne len o dočasnú prestávku.

Investori stavili na to, že americká centrálna banka Fed, ktorá na rozdiel od Európskej centrálnej banky zvýšila svoje úroky, bude pre rastúce inflačné tlaky pokračovať v sprísňovaní menovej politiky.

V stredu však zostal dolárový index DXY z veľkej časti nezmenený na úrovni 95,692 bodu, čo je blízko 96,163 bodu, jeho najvyššej úrovne od 20. augusta, ktorú dosiahol počas predchádzajúceho dňa.

Euro sa pohybuje okolo úrovne 1,1486 USD/EUR, pričom v skorých ranných hodinách počas obchodovania v Ázii sa jeho kurz nakrátko dostal za hranicu 1,15 USD/EUR.

Výnosy z 10-ročných dlhopisov v Taliansku dosiahli tento týždeň 4,5-ročné maximum, čo odráža obavy o stav jeho financií.

Minister hospodárstva Giovanni Tria pritom uviedol, že Taliansko urobí všetko, čo je nevyhnutné na obnovenie pokoja, ak sa trhové turbulencie zmenia na finančnú krízu. A dodal, že obavy z plánovaného rozpočtového deficitu krajiny na budúci rok sú neoprávnené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.