Po prudkom poklese amerických akcií sa prepadli aj akciové trhy v Ázii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Singapur 11. októbra (TASR) - Prudký pokles na amerických akciových trhoch viedol k prepadu aj na trhoch v Ázii, pričom hlavný index šanghajskej burzy zaznamenal vo štvrtok 4-ročné minimum. Výrazný pokles zaznamenali v rovnaký deň aj kľúčové akciové indexy v Japonsku, Južnej Kórei a Austrálii.

Hlavný index šanghajskej burzy Shanghai Composite Index sa vo štvrtok prepadol o 5,2 % a uzatvoril na úrovni 2583,46 bodu. To je najnižšia hodnota hlavného indexu šanghajskej burzy od novembra 2014.

Výrazne klesol aj hlavný index burzy v Tokiu Nikkei pre 225 akcií. Ten dosiahol na záver štvrtkového obchodovania 22.590,86 bodu, čo predstavuje pokles o 3,9 %. V podobnom rozsahu sa znížili aj hlavné indexy v Hongkongu (3,7 %), Soule (4,4 %) a v Austrálii. Tamojší hlavný akciový index S&P/ASX 200 klesol o 2,7 % na 5883,80 bodu. Akciové trhy išli nadol aj na Taiwane a v ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie.

Dôvodom je stredajší (10.10.) vývoj v USA, kde akciové trhy zaznamenali výrazný pokles. Dôvodom sú obavy z ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb a eskalácie obchodných sporov.

Kľúčový index newyorskej burzy Dow Jones Industrial Average zaznamenal najväčšiu stratu za posledných osem mesiacov, keď klesol o 3,1 % na 25.598,74 bodu. O vyše 3 % klesol aj index S&P 500. Pokles predstavoval 3,3 %, pričom index dosiahol 2785,68 bodu. Dôvodom je, že firmy Apple a Amazon, čo sú najhodnotnejšie spoločnosti v rámci tohto indexu, evidovali v stredu najhorší deň za posledné dva roky. Akcie firmy Apple klesli o 4,6 % a v prípade Amazonu pokles predstavoval až 6,2 %.

Kompozitný index Nasdaq klesol o 4,1 % na 7422,05 bodu a za posledných päť dní zaznamenal pokles až o 7,5 %. Straty evidoval aj index Russell 2000, ktorý zahrňuje akcie menších firiem. Ten klesol o 2,9 % na 1575,41 bodu.

Investori sa obávajú ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb v USA. K politike centrálnej banky sa opäť vyjadril americký prezident Donald Trump, ktorý v stredu vyhlásil, že Federálny rezervný systém (Fed) robí postupným zvyšovaním úrokových sadzieb chybu. "Myslím, že Fed sa zbláznil," zahlásil Trump.

Nálady na trhoch ale ovplyvňuje aj pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou. Na to už reagoval Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zhoršil vyhliadky rastu svetovej ekonomiky, pričom ako dôvod uviedol práve rastúce úrokové sadzby a pokračujúce obchodné spory. MMF najnovšie očakáva, že svetová ekonomika v tomto aj budúcom roku vzrastie o 3,7 %, teda rovnako ako vlani. Doteraz fond počítal v rokoch 2018 a 2019 s rastom na úrovni 3,9 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.