Po vyše 20 rokoch strieľali vojaci z húfnic navádzaných z vrtuľníka

Samohybná kanónová húfnica Zuzana 2000 Ozbrojených síl SR. Foto: OS SR

Bratislava 27. októbra (TASR) – Slovenskí vojaci absolvovali na Lešti cvičné streľby zo samohybných kanónových húfnic navádzaných z vrtuľníka. Ministerstvo obrany (MO) SR v tejto súvislosti pripomenulo, že takéto cvičenie sa v ozbrojených silách nerealizovalo viac ako 20 rokov z dôvodu nedostupnosti techniky.

"Toto je dôkaz toho, že modernizácia ozbrojených síl prináša reálne výsledky. Verím, že prostredníctvom modernizačných projektov a investícií do obrany sa vzájomné precvičovanie spôsobilostí pozemných a vzdušných síl stane rutinou. Pretože sú odkázaní na spoluprácu a vzájomnú podporu v každej, nielen krízovej situácii," povedal minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

Vrtuľník UH-60M Black Hawk Ozbrojených síl SR. Foto: OS SR

Na výcviku sa zúčastnili príslušníci 1. palebnej batérie a prieskumnej batérie samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec. Počas strelieb preverili spôsobilosť navedenia paľby samohybnej kanónovej húfnice z paluby vrtuľníka. Bol pri tom využitý aj nový systém riadenia paľby DELOSYS.

"Na cvičení sa zúčastnilo 130 profesionálnych vojakov s 32 kusmi techniky. Spojenie zabezpečovali vojaci zo základne komunikačných a informačných systémov Ružomberok," doplnila hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.