Izrael obvinil zo zodpovednosti za raketové útoky Irán a Sýriu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tel Aviv 27. októbra (TASR) - Izraelská armáda obvinila Irán a Sýriu zo zodpovednosti za raketové útoky na židovský štát, ktoré podnikli v noci na sobotu militanti z palestínskeho pásma Gazy. Pohrozila, že odpovie útokmi na iránske ciele v Sýrii, informovala agentúra AP.

Hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus uviedol, že útoky vykonala palestínska militantná skupina Islamský džihád, ktorá takto konala na pokyny jednotiek osobitného určenia Kuds, ktoré patria pod iránske elitné revolučné gardy a majú základňu v Sýrii.

"Zistili sme jasné prepojenie medzi Gazou a Damaskom," konštatoval Conricus s tým, že izraelská odpoveď nebude "geograficky ohraničená".

Islamský džihád je Iránom podporovaná skupina, ktorá občas operuje nezávisle od militantného hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy od roku 2007, uviedla AP.

Conricus dodal, že za všetky útoky z pásma Gazy je vždy zodpovedný Hamas. Izrael podľa neho ani teraz nezaregistroval, že by sa Hamas snažil raketové útoky zastaviť.

Armáda židovského štátu predtým uviedla, že militanti vystrelili z pásma Gazy na Izrael približne 30 rakiet, z ktorých asi desať zneškodnil systém protivzdušnej obrany Železná kupola (Iron Dome), dve predčasne spadli ešte v pásme Gazy a zvyšok na otvorenom území v Izraeli.

Izraelská armáda reagovala náletmi na približne 80 pozícií v pásme Gazy vrátane budovy ústredia bezpečnosti.

K raketovým útokom sa nepriamo prihlásila menšia palestínska militantná skupina Islamský džihád. Vo vyhlásení uviedla, že za normálnych okolností zachováva zdržanlivosť, ale "už nemôže nečinne hľadieť na zabíjanie nevinných a krviprelievanie zo strany izraelských okupantov".

Podľa AP išlo o najťažšie boje medzi militantmi z pásma Gazy a Izraelom za posledné týždne. Predchádzali im piatkové nepokoje pozdĺž hraníc pásma Gazy so židovským štátom. Izraelskí vojaci tam zastrelili niekoľkých Palestínčanov.

Náhle vypuknutie bojov komplikuje misiu egyptských vyjednávačov, ktorí zintenzívnili svoju kyvadlovú diplomaciu s cieľom upokojiť situáciu a zabrániť väčšiemu konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.