V utorok nemusia byť obchody zo zákona zatvorené

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 29. októbra (TASR) - Obchody na Slovensku nemusia byť v utorok 30. októbra počas mimoriadneho štátneho sviatku zo zákona zatvorené. Niektoré prevádzky však aj napriek tomu zatvoria, prípadne obmedzia otváracie hodiny.

Napríklad všetky predajne v tento deň zatvorí reťazec Tesco. "Radi obslúžime zákazníkov v našich predajniach v pondelok 29. októbra a v stredu 31. októbra, keď budú naše obchody otvorené podľa štandardných otváracích hodín," konštatoval výkonný riaditeľ pre Tesco SR na Slovensku Martin Kuruc.

Naopak, reťazec Lidl avizuje na svojej internetovej stránke, že v utorok 30. októbra bude mať predajne otvorené podľa bežných otváracích hodín.

V utorok si Slovensko mimoriadnym štátnym sviatkom pripomína 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Svätom Martine. Aby boli v tento deň povinne zatvorené všetky obchody, musel by sa podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozefa Zadňana nanovo otvárať Zákonník práce.

Práve v Zákonníku práce je totiž prijaté zatvorenie obchodov na Slovensku počas ostatných štátnych sviatkov. Celkovo ide o 15,5 dní v roku. Zamestnávatelia počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce.

Keďže v utorok 30. októbra ide o jednorazový štátny sviatok, odborári podľa Zadňana akceptujú to, že obchody sú v tento deň otvorené. Chváli však predajne, ktoré napriek tomu v tento deň svoje prevádzky zatvoria, prípadne obmedzia čas predaja.

Spotrebitelia by však mali pamätať na to, že na štvrtok 1. novembra sa už vzťahuje zákaz predaja prijatý v Zákonníku práce. Všetky obchody tak musia byť v tento deň zo zákona zatvorené. Výnimka ale bude platiť na predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta.

Zároveň sa počas tohto dňa nevzťahuje zákaz predaja napríklad na čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz pritom platí len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.