Tibeťan sa samoupálil pri proteste za návrat dalajlámu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Peking 9. novembra (TASR) - Tibeťan vo veku 23 rokov zomrel v tradične tibetskej časti čínskej provincie S'-čchuan po tom, ako sa zapálil v rámci protestu za návrat exilového budhistického vodcu dalajlámu. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP, ktorá sa odvolala na vyjadrenie monitorovacej skupiny Medzinárodná kampaň za Tibet so sídlom vo Washingtone.

Muž identifikovaný ako Dorbe sa podľa jej údajov samoupálil ešte minulú nedeľu, pričom sa stal už 154. samoupáleným Tibeťanom od roku 2009, keď sa začala uplatňovať takáto forma protestu proti čínskej nadvláde v Tibete. Pred tým, ako sa zapálil, zaželal dalajlámovi dlhý život, uviedla spomínaná skupina.

K samoupáleniu sa v Číne často uchyľujú tibetskí mnísi alebo iní Tibeťania, ktorí tak protestujú proti tomu, čo pociťujú ako kultúrny a náboženský útlak zo strany Pekingu. Tibeťania žiadajú aj návrat svojho duchovného vodcu dalajlámu, ktorý z Tibetu ušiel po neúspešnom povstaní proti čínskej nadvláde v roku 1959 a odvtedy žije v exile v Indii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.