ESĽP: Rusko musí Navaľnému zaplatiť 50.000 eur za morálnu ujmu

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj (chrbtom) sa usmieva pred začiatkom pojednávania Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) ohľadne sťažností proti jeho opakovaným zadržiavaniam počas protestov v rokoch 2012 -14, ktoré Navaľnyj označuje za politicky motivované v Štrasburgu 15. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Štrasburg 15. novembra (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok v Štrasburgu rozhodol v prospech opozičného politika Alexeja Navaľného v jeho spore s Ruskom. Informovala o tom agentúra AFP.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že ESĽP vo svojom konečnom verdikte v prípade Navaľnyj verzus Rusko nariadil ruskému štátu zaplatiť Navaľnému 50.000 eur ako kompenzáciu morálnej ujmy, ďalších 1025 eur na kompenzáciu materiálnej ujmy a 12.653 eur na pokrytie súdnych trov.

Kauza Navaľnyj verzus Rusko sa týkala žalôb Navaľného, ktoré podal v súvislosti so siedmimi prípadmi z rokov 2012-14, keď bol ruskou políciou zadržaný, vzatý do väzby a odsúdený za porušenie zákona.

Navaľnyj podanie žalôb na ESĽP zdôvodnil tým, že podľa jeho názoru ruské úrady svojím konaním porušili jeho práva a vyslovil podozrenie, že išlo o politicky motivované konanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.