Mimovládky sú za diskusiu o asignácii

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. novembra (TASR) - Mimovládne organizácie zastúpené v Komore mimovládnych organizácií Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie sú pripravené na diskusiu o financovaní a transparentnosti občianskeho sektora v SR. Odmietajú však spochybňovanie existujúceho modelu asignácie. Uviedol to podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a predseda Komory Marcel Zajac.

Mimovládky tak reagujú na informáciu, že predseda najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Robert Fico chce, aby mali ľudia možnosť poukázať dve percentá zo svojich daní napríklad svojim rodičom.

"Sme za serióznu diskusiu o vzťahu štátu a občianskych organizácií, o legislatívnom i finančnom rámci. Dlhodobo voláme po takejto diskusii na pôde poradného orgánu vlády SR, ktorým je Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie," zdôraznil Zajac.

Pripomenul, že ministerstvo financií podpísalo v roku 2015 s platformami mimovládnych neziskových organizácií memorandum, v ktorom si vzájomne potvrdili ochotu udržať mechanizmus asignácie na Slovensku v súčasnej podobe.

Mimovládky sa ale nebránia zlepšovaniu súčasného modelu tak, aby pomoc verejných financií bola vo verejnom priestore adresná, efektívna a transparentná. Veria v konštruktívnu verejnú diskusiu. "Budeme veľmi radi, ak sa tejto diskusie na pôde Rady vlády pre MNO zúčastní aj pán poslanec NR SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico," doplnil Zajac.

Mimovládky považujú za zavádzajúce tvrdenie, že súčasný model asignácie je nástroj, ktorý občania SR nevyužívajú. "Len v minulom roku sa do asignácie zapojilo vyše 14.000 mimovládnych subjektov a svoje dve percentá asignovalo viac ako 800.000 daňovníkov. Záujem o asignáciu je teda vysoký a treba povedať, že ešte aj pri týchto vysokých číslach stále vykazuje rastúci trend," doplnil Zajac.

Pripomína, že mechanizmus asignácie, kde platcovia dane poukazujú dve percentá zo sumy, ktorú ako daň odvádzajú štátu, je jedným z možných spôsobov pomoci inštitúciám pracujúcim v niektorej z oblastí verejnej prospešnosti a ich klientom.

Fico hovoril o možnej zmene v októbrovom rozhovore pre český týždenník Echo. Zmena má podľa neho prispieť k väčšej transparentnosti financovania mimovládnych organizácií. "Potom sa ukáže, akú podporu a dôveru tie neziskovky skutočne majú, kto im bude skutočne ochotný prispieť zo svojho," povedal Fico pre Echo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.