Barnier navrhol predĺženie prechodného obdobia po brexite o dva roky

Na archívnej snímke Michel Barnier. Foto: TASR/AP

Brusel 19. novembra (TASR) - Hlavný vyjednávač Európskej únie pre tzv. brexit Michel Barnier údajne načrtol Spojenému kráľovstvu možnosť predĺžiť prechodné obdobie po vystúpení z Únie o ďalšie dva roky, teda do konca roka 2022, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Barnier to podľa správ denníka Financial Times oznámil veľvyslancom členských krajín pri EÚ (COREPER) prostredníctvom diplomatickej nóty. Veľvyslanci rokovali o otázkach spojených s brexitom počas uplynulého víkendu v Bruseli, v pondelok o tejto téme rokujú ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Podľa Barnierovho návrhu by sa prechodné obdobie mohlo predĺžiť až do decembra 2022. Prechodné obdobie - po vystúpení Británie z EÚ - má obom stranám zaistiť zmiernenie "šoku z brexitu" a hlavne dosť času na dosiahnutie novej obchodnej dohody medzi EÚ a Britániou. Predĺženie prechodného obdobia - pôvodne stanoveného do konca roka 2020 (30. marec 2019 - 31. december 2020) by malo diplomatom poskytnúť viac času na nájdenie riešenia, ako sa vyhnúť tzv. tvrdej hranici medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko.

Počas prechodného obdobia bude v Spojenom kráľovstve aj naďalej platiť právo EÚ a Británia sa bude podieľať na colnej únii a jednotnom európskom trhu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.