ZMOS: Príklady dobrej praxe môžu byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy

Na archívnej snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora. Foto: TASR - Martin Baumann

Muráň 20. novembra (TASR) – Obec Muráň s aktivitou týkajúcou sa obnovy pečenia tradičných muránskych buchiet, bratislavská miestna časť Petržalka s dlhoročnou tradíciou podpory zveľaďovania predzáhradiek pri panelákoch, či multimediálna optická sieť mikroregiónu Horné Kysuce. To sú podľa predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) príklady dobrej praxe v obciach, ktoré môžu byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy.

„Hlavný prínos tohto projektu je, že nečakáme, čo nám niekto urobí. Vidíme sami, koľko bolo rečí o vytváraní pracovných miest, vidíme, ako to je v niektorých obciach, že majú problém so zamestnanosťou, pretože fabriky odišli a nové nevznikli. Takže je dobré, že v týchto obciach sa vymýšľajú veci, ktoré tu už v minulosti fungovali, aby tu ľudia zostali a zamestnali sa," uviedol na margo príkladov predseda ZMOS Michal Sýkora na utorkovej tlačovej konferencii v Muráni.

Príklady dobrej praxe vyberala podľa vyjadrenia predstaviteľov ZMOS hodnotiaca komisia, zložená zo starostov a primátorov s minimálne osemročnými skúsenosťami. „Každý z príkladov je vhodný na inšpiráciu pre iné samosprávy, lebo v sebe nesie viacnásobný prínos. Tak z hľadiska budovania značky regionálnej produkcie, ako aj vo vzťahu k podpore miestnej ekonomiky, zvyšovaniu kvality miestnych služieb a s prihliadnutím na upevňovanie pozitívneho vzťahu obyvateľov k svojmu okoliu," dodávajú predstavitelia ZMOS.

Podľa slov hovorcu ZMOS Michala Kaliňáka bola tlačová konferencia v Muráni úplne prvou, kde predstavili takéto príklady dobrej praxe v samosprávach. „Podobné osvedčené riešenia budeme predstavovať každé tri mesiace. V súčasnosti máme v zásobníku viac ako sto takýchto príkladov, ktoré boli veľmi prísne posúdené z viacerých hľadísk," konkretizoval.

Pri získavaní financií na podobné projekty môžu samosprávy podľa ZMOS využiť aj prostriedky zo švajčiarskeho finančného mechanizmu či nórskych fondov. „V minulom období sme mali v rámci nórskych grantov implementovaných viac ako 200 úspešných projektov v sume vyše 80 miliónov eur. Zo švajčiarskych grantov to bolo 23 projektov v sume okolo 60 miliónov eur," ozrejmil Ján Krak, generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.