Slovensko bude na klimatickej konferencii presadzovať pozíciu EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 20. novembra (TASR) - Pozícia slovenskej delegácie na klimatickej konferencii v Katoviciach bude vychádzať zo záverov Rady ministrov životného prostredia EÚ. Delegáciu povedie predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) prípadne niektorý zo zástupcov, ktorých v utorok schválila vláda. Jedným z nich je aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), ktorého úlohou je zároveň vymenovať ďalších členov delegácie.

"Svoju národnú pozíciu bude SR presadzovať v rámci každodenných ranných koordinačných stretnutí vo formáte Pracovnej skupiny Rady EÚ pre medzinárodné environmentálne otázky," priblížilo ministerstvo životného prostredia v návrhu smernice pre postup slovenskej delegácie. Tá má tiež podľa neho postupovať v súlade s Ústavou SR a záujmami zahraničnej politiky Slovenska.

Výsledkom konferencie má byť napríklad dohoda na podobe globálneho hodnotenia, ktoré sa ma prvýkrát konať v roku 2023. Mali by sa na nej tiež uzavrieť politické otázky ohľadom pravidiel pre implementáciu Parížskej dohody. Tie majú byť podľa záverov COP 22 prijaté v roku 2018. Významná má byť aj diskusia o klimatickom financovaní.

Klimatická konferencia v Katoviciach je 24. konferenciou zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 24), 14. konferenciou zmluvných strán Kjótskeho protokolu a 1. konferenciou slúžiacou ako stretnutie strán Parížskej dohody. Uskutoční sa v termíne 2. - 14. decembra 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.