Povstalci vyjadrili ochotu zastaviť raketové útoky na Saudskú Arábiu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Saná 19. novembra (TASR) - Popredný predstaviteľ jemenských povstalcov oznámil, že v záujme mierového úsilia zastavia raketové ostreľovanie v Jemene zmietajúcom sa vo vojne. K jeho oznámeniu došlo v čase, keď do krajiny plánuje pricestovať splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths, aby zariadil posledné kroky potrebné pre mierové rozhovory. Informovali o tom v pondelok agentúry AP a AFP.

Vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou a podporujúca medzinárodne uznanú jemenskú vládu bojuje v Jemene proti vzbúrencom označovaným ako húsíovia.

Šéf povstaleckého Najvyššieho revolučného výboru Muhammad Alí Húsí v nedeľu tvítoval, že povstalci zastavia v Jemene raketové a dronové útoky" na "Saudskú Arábiu, Spojené štáty a ich spojencov".

Zároveň napísal, že húsíovia sú pripravení ukončiť útoky za predpokladu, že tak urobí aj opačný tábor - Spojenými štátmi podporovaná koalícia vedená Saudskou Arábiou. "Sme ochotní zastaviť vojenské operácie na všetkých frontoch, aby sme dosiahli mier, ak aj oni chcú naozaj mier pre jemenský ľud."

Splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths v piatok oznámil, že má v úmysle na budúci týždeň odcestovať do jemenskej metropoly Saná ovládanej povstalcami, aby tam zariadil posledné kroky potrebné pre mierové rozhovory, ktoré chce zvolať vo Švédsku.

Termín rozhovorov nebol ešte oznámený. OSN pôvodne ohlásila na september rozhovory v Ženeve, ale tie sa neuskutočnili, keďže húsíovia predložili v poslednej chvíli nové požiadavky.

Hladomor v Jemene hrozí 14 miliónom ľudí, čo je polovica tamojších obyvateľov. Vojna tak spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.