Európsky súd pre ľudské práva vyzval Turecko na prepustenie Demirtaša

Selahattin Demirtaš, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Štrasburg 20. novembra (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyzval v utorok Turecko na prepustenie prokurdského politika Selahattina Demirtaša. Podľa súdu bolo jeho zadržiavanie od roku 2016 zamerané na "potláčanie pluralizmu", informovala agentúra AFP.

Demirtaša, jedného z dvoch bývalých spolupredsedov tureckej opozičnej prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), zatkli v novembri 2016 na základe obvinení z terorizmu za jeho údajné kontakty s kurdskými militantmi. V tom čase bol členom parlamentu.

V septembri tohto roku ho súd v Istanbule uznal za vinného z podpory a šírenia teroristickej propagandy a odsúdil ho na štyri roky a osem mesiacov väzenia. Podľa ESĽP Turecko porušilo Demirtašovo právo na rýchly proces, uviedla agentúra Reuters.

HDP označila súdny proces s Demirtašom za politický a zameraný na umlčanie politického subjektu oponujúceho prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, pričom odsúdila likvidačnú politiku tureckého vedenia.

Stranu HDP, ktorá je v tureckom parlamente treťou najsilnejšou stranou, vážne oslabili čistkami rozpútané tureckým vedením po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine z júla 2016.

Prezident Erdogan prokurdskú HDP opakovane obviňuje, že je politickým krídlom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko a jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu.

Demirtaš v júni z väzenia kandidoval proti Erdoganovi v prezidentských voľbách a získal v nich 8,4 percenta hlasov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.