A. Merkelová: Nemecko súhlasí s dohodou o brexite

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Berlín 21. novembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa domnieva, že dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie zvyšných 27 členských štátov EÚ napriek ťažkým kompromisom schváli.

"My s touto dohodou o vystúpení súhlasíme," povedala Merkelová v mene spolkovej vlády počas stredajšej všeobecnej rozpravy v Spolkovom sneme v Berlíne. "Máme tu ešte výhradu Španielska," upozornila s odkazom na otázku Gibraltáru. Kancelárka podľa vlastných slov dúfa, že sa v nej poradí nájsť riešenie do mimoriadneho summitu EÚ o tzv. brexite, zvolaného na nedeľu (25.11.).

Gibraltár, ležiaci na južnom cípe Pyrenejského polostrova, je už vyše 300 rokov zámorským územím Británie, na ktoré si však stále robí nároky Španielsko. "Gibraltár nepatrí k Spojenému kráľovstvu. To ho síce reprezentuje, ale nepatrí mu," vyhlásil nedávno španielsky premiér Pedro Sánchez. Španielsko žiada, aby sa v dohode o brexite objasnilo, že budúce rokovania o vzťahoch medzi EÚ a Britániou budú vedené oddelene od rokovaní o štatúte Gibraltáru.

Vyjednávači EÚ a Londýna sa minulý týždeň dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu, ktorá má byť oficiálne schválená na nedeľňajšom mimoriadnom summite Únie. Dovtedy obe strany pripravujú ešte sprievodnú, asi 20-stranovú "politickú deklaráciu" o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou. Tá stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy, o ktorej sa má rokovať až po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.

"Sme stále smutní z toho, že Veľká Británia opúšťa Európsku úniu," povedala Merkelová. Poukázala na to, že veľmi náročným problémom je hranica medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá zostáva v EÚ, keďže obe tieto strany si želajú spolunažívanie bez hranice. "Vieme, aká ťažká je diskusia vo Veľkej Británii," dodala v súvislosti s otvorenou otázkou toho, či parlament v Londýne napokon odsúhlasí dohodu o vystúpení Británie.

Migračný pakt OSN nie je podľa nej v záujme Nemecka

Kancelárka Angela Merkelová v stredu vyhlásila, že je v záujme Nemecka podporovať Globálny pakt OSN o migrácii, ktorý odmietajú viaceré krajiny vrátane USA, Maďarska či Poľska.

Merkelová v parlamente uviedla, že migračný pakt OSN zaručí mnohé z podmienok, ktoré už v Nemecku existujú.

Nemeckí predstavitelia podľa agentúry AP dúfajú, že nezáväzný pakt obmedzí prílev migrantov do Nemecka. Migranti budú môcť totiž očakávať ľudské podmienky aj inde.

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a schválené bolo v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v dňoch 10.-11. decembra. Viacero krajín vrátane Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Estónska a Spojených štátov však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja. V utorok sa k nim pripojili aj Poľsko a Izrael.

Zástancovia paktu tvrdia, že pomôže lepšie regulovať migračné toky a bude chrániť práva migrantov. Kritici argumentujú, že ako ľudské právo je v dokumente zakotvená aj migrácia z ekonomických dôvodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.