Posolstvo prvého slovenského gymnázia priblíži nový dokumentárny film

Ilustračná snímka. Foto: TASR Alexandra Moštková

Revúca 22. novembra (TASR) – Posolstvo Slovenského evanjelického a. v. gymnázia v Revúcej, ktoré je označované ako prvé slovenské gymnázium (PSG), priblíži dokumentárny film, ktorý na Gemeri od polovice októbra natáča produkčná spoločnosť RECORD pre Rozhlas a televíziu Slovenska. TASR o ňom informovala lektorka Múzea PSG Lucia Oravec Koreňová.

„Zámerom je poskytnúť divákovi možnosť vytvoriť si celkový obraz o pomeroch, v ktorých gymnázium vzniklo, o jeho profesoroch i žiakoch, ale aj o okolnostiach jeho zrušenia, či o význame gymnázia, aký má dnes v dejinách slovenského školstva,“ uviedla Oravec Koreňová.

Film by mal podľa jej slov čo najvernejšie zachytiť históriu gymnázia od jeho vzniku po jeho nútené zavretie, ako aj atmosféru danej doby, prostredníctvom vybraných udalostí a príbehov, spojených s významnými postavami. „Tvorcovia nechcú predstaviť onú dobu prostredníctvom nezáživného mentorského dejepisného dokumentu, ale aby dosiahli čo najpútavejší a najpríťažlivejší výsledok, zvolili si  formu polohraného dokumentárneho filmu,“ podotkla lektorka.

Ako pokračovala, v dokumente bude mať veľký význam obrazové stvárnenie, svetelné atmosféry, citlivá skladba hraných a obrazovo dokumentárnych častí, ale aj účinkovanie odborníkov. „V obrazovom spracovaní budú kompozične odlíšené hrané sekvencie so súčasnosťou, budú využité možnosti farebných korekcií, strihová skladba bude rešpektovať históriu a súčasnosť,“ ozrejmila Oravec Koreňová.

Podľa slov Ľubomíra Menzela z produkčnej spoločnosti chcú film dokončiť do septembra budúceho roka. „Gymnázium bolo totiž založené 16. septembra, takže by sme to niekedy v tom období chceli mať už hotové, aby bolo možné film pri príležitosti výročia odvysielať,“ konkretizoval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.