Taiwan chce na OH súťažiť pod iným názvom, rozhodne referendum

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tchaj-pej 22. novembra (TASR) - Taiwanská vláda ubezpečila svojich športovcov, že na olympijských hrách v Tokiu 2020 budú súťažiť. V krajine sa bude v sobotu konať referendum, ktoré rozhodne, pod akým názvom budú športovci reprezentovať svoju vlasť.

Olympionici z Ázie vystupujú na OH pod čínskym názvom čínsky Tchaj-pej a nesú neutrálnu vlajku s piatimi olympijskými kruhmi. Nemôžu si tak vypočuť vlastnú hymnu, ale iba olympijskú. Taiwan však túži po zmene a referendum, ktoré je v krajine právne záväzné, rozhodne o ďalšom osude. "Sme jediný člen MOV, ktorému zakazujú používať názov vlastnej krajiny," povedal Chi Cheng, bronzový medailista z OH 1968. "Nemôžeme spievať našu národnú hymnu a mávať našou národnou vlajkou. To dokazuje, ako vážne nás Čína utláča."

Vláda Číny vníma Taiwan ako svoju provinciu, ktorá bola odčlenená v roku 1949 občianskou vojnou. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) podporuje Čínu, ktorá bude hostiť zimné olympijské hry v roku 2022. Vo vyhlásení pre agentúru AP uviedol MOV, že nebude meniť dohodu z roku 1981 a Taiwan musí súťažiť ako čínsky Tchaj-pej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.