Pakistanská polícia zneškodnila ozbrojencov na konzuláte Číny v Karáči

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Karáči 23. novembra (TASR) - Pakistanská polícia zneškodnila trojicu ozbrojencov, ktorí v piatok zaútočili na konzulát Číny v meste Karáči. Pri ťažkej prestrelke prišli o život aj dvaja zasahujúci policajti. Čínski diplomati, ako aj pracovníci konzulátu sú v bezpečí a nikto z nich neutrpel zranenia. S odvolaním sa na predstaviteľa pakistanskej polície o tom informovala agentúra AP.

K útoku na čínsky konzulát v tomto dôležitom prístavnom meste na juhu krajiny sa medzičasom prihlásila separatistická militantná Balúčistánska oslobodzovacia armáda (BLA). Agentúru AFP o tom telefonátom z neznámeho miesta informoval hovorca BLA, ktorá je jednou z mnohých militantných skupín pôsobiacich v provincii Balúčistán. BLA následne zverejnila fotografie trojice útočníkov.

Pakistanský minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Kurajší novinárom v Islamabade povedal, že pakistanské bezpečnostné zložky uskutočnili "úspešnú operáciu, v ktorej obetovali svoje životy, aby zabránili sprisahaniu".

Dodal, že o celom incidente, ktorý bol podľa jeho slov "sprisahaním" proti Pakistanu a jeho dlhodobému spojencovi a priateľovi Číne, bude svojho čínskeho partnera telefonicky podrobne informovať.

Minister novinárom ďalej potvrdil, že všetci čínski diplomati i pracovníci konzulátu sú v bezpečí.

Ozbrojenci najprv zaútočili na ochranku konzulátu pred objektom a potom sa pokúšali preniknúť cez vstupnú bránu ďalej do objektu. Medzi útočníkmi a zasahujúcou políciou vypukla intenzívna prestrelka. Pakistanské bezpečnostné zložky následne celú oblasť incidentu obkľúčili.

Čína je jedným z najbližších spojencov Pakistanu a do jeho ekonomiky investovala v posledných rokoch miliardy dolárov. Obe krajiny rozšírili aj objem vojenskej spolupráce.

Útok odsúdili Peking i Naí Dillí

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok ostro odsúdilo útok separatistov na svoje diplomatické pracovisko v juhopakistanskom prístavnom meste Karáči. Informovala o tom agentúra DPA.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang v Pekingu novinárom povedal, že Čína vyzvala "pakistanskú stranu, aby prijala praktické opatrenia na ochranu bezpečnosti čínskych inštitúcií v Pakistane".

V mene Pekingu taktiež vyjadril sústrasť rodinám dvoch pakistanských policajtov, ktorí prišli o život počas prestrelky s útočníkmi. Keng Šuang potvrdil, že nikto z čínskych diplomatov neutrpel zranenia.

Dodal, že tento incident neotrasie odhodlaním Pekingu realizovať projekt hospodárskeho koridoru medzi Čínou a Pakistanom, a vyjadril presvedčenie, že Pakistan dokáže zaručiť bezpečnosť čínskych občanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.