Dôvera francúzskych spotrebiteľov je najnižšia za takmer 4 roky

Paríž. Foto: TASR/AP

Paríž 27. novembra (TASR) - Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v novembri klesla viac, ako analytici odhadovali. Dosiahla tak najnižšiu úroveň od začiatku roka 2015. Ukázali to údaje, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Insee.

Podľa Insee sa index spotrebiteľskej dôvery v druhej najväčšej ekonomike eurozóny v novembri znížil na 92 bodov z 95 v októbri, zatiaľ čo ekonómovia predpovedali, že klesne na 94 bodov.

Novembrová hodnota indexu je najnižšia od februára 2015 a pod dlhodobým priemerom 100 bodov, uviedol Insee.

Prieskum ďalej odhalil, že aj názor Francúzov na ich budúcu finančnú situáciu sa mierne zhoršil, príslušný čiastkový index klesol o dva body na -18 bodov. No oveľa strmšie, až na -17 bodov z -9 bodov, sa znížil index, ktorý odráža ich ochotu robiť teraz veľké nákupy. Prvýkrát od decembra 2015 hodnota tohto indexu klesla pod dlhodobý priemer.

Očakávanie spotrebiteľov v súvislosti s možnosťou úspor sa prudko znížilo, tiež pod dlhodobý priemer, a to na -14 bodov v novembri z -8 bodov mesiac predtým.

Podiel domácností, ktoré sa domnievajú, že ich budúca životná úroveň sa v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zlepší, sa tiež výrazne znížil, o 11 bodov na -42 bodov, informoval Insee.

A zároveň obavy z nezamestnanosti domácností sa v novembri výrazne zvýšili. Príslušný index stúpol na 27 bodov zo 6 bodov v októbri. Dosiahol tak najvyššiu úroveň od novembra 2016, aj keď je pod dlhodobým priemerom.

Inflačné očakávania vzrástli aj v novembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.