Čavušoglu hovoril o nahrávke zachytávajúcej vraždu Chášukdžího

Chášukdží, hlasný kritik saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a prispievateľ denníka Washington Post, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule. Foto: TASR/AP

Istanbul 27. novembra (TASR) - Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu po prvý raz podrobnejšie hovoril o obsahu zvukovej nahrávky, ktorá zachytáva vraždu a rozštvrtenie telesných pozostatkov saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Urobil tak v rozhovore pre utorkové vydanie nemeckých novín Süddeutsche Zeitung.

Džamál Chášukdží žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre americký denník The Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr priznala, že bol zámerne zavraždený.

Turecko sa dôrazne zasadzuje za objasnenie celého prípadu. Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú vraždu za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.

Čavušoglu v utorkovom interview opisuje, ako súdny lekár štvrtil telo zabitého novinára, pričom ostatných prítomných vyzýval, aby sa zatiaľ venovali počúvaniu hudby.

"Povedali by ste, že má z toho pôžitok, (že) rád štvrtí ľudí. Je to nechutné," opísal turecký minister obsah audionahrávky.

Turecká vláda neprezradila, ako sa k záznamu dostala, ani o jeho obsahu doposiaľ podrobnejšie nehovorila. Informácie o nej však unikli do tureckých médií.

Podľa Čavušogla bol novinár zabitý v priebehu siedmich minút a išlo o vopred naplánovanú úkladnú vraždu. Odmietol pritom tvrdenia saudskoarabskej prokuratúry, podľa ktorej Chášukdžího zabil šéf tímu vyslaného zo Saudskej Arábie až po tom, ako ho nedokázal presvedčiť, aby sa vrátil do vlasti.

Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda zo Saudskej Arábie. Tamojšie médiá tiež priniesli správy, podľa ktorých jeho telo bolo zrejme chemicky "rozpustené". Novinárove telesné pozostatky sa stále nenašli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.