Ghosn údajne presunul na Nissan vysoké straty zo súkromných investícií

Šéf správnej rady japonského Nissanu Carlos Ghosn. Foto: FOTO TASR/AP

Tokio 27. novembra (TASR) - Bývalý predseda predstavenstva automobilky Nissan Carlos Ghosn, ktorého minulý týždeň zatkli v Japonsku pre podozrenie z finančných podvodov, presunul straty zo súkromných investícií zaznamenaných počas finančnej krízy v roku 2008 na japonskú automobilku. Uviedol to v utorok japonský denník Asahi.

Odvolávajúc sa na viaceré nemenované zdroje denník napísal, že Ghosnova spoločnosť pre správu aktív utrpela v roku 2008 po krachu americkej banky Lehman Brothers vysoké straty z investícií do finančných derivátov. Banka, s ktorou mala Ghosnova spoločnosť uzatvorený kontrakt ešte od roku 2006, žiadala od Ghosna zábezpeku. Prvá, ktorú spoločnosť ponúkla, nestačila a banka žiadala dodatočnú zábezpeku. Ghosn namiesto toho ponúkol presunutie svojich práv v súvislosti s kontraktom, vrátane strát, na Nissan. Banka s ponukou vzhľadom na veľkosť firmy Nissan súhlasila a automobilka tak vzala na seba stratu Ghosnovej spoločnosti vo výške 1,7 miliardy jenov (13,21 milióna eur).

Ghosna zatkli začiatkom minulého týždňa pre podozrenie z dlhoročného podhodnocovania svojich príjmov, ako aj z využívania peňazí Nissanu na osobné účely. Ghosn všetky obvinenia popiera. Automobilky Nissan a Mitsubishi, ktoré sú súčasťou aliancie Nissan-Renault-Mitsubishi, ho však medzičasom odvolali z funkcie predsedu predstavenstva. Renault ho zatiaľ oficiálne z funkcií generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva neodvolal, jeho právomoci však dočasne prevzali Thierry Bolloré a Philippe Lagayette.

(1 EUR = 128,70 JPY)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.