NKÚ: Nezávislí kontrolóri sú kľúčovým prvkom transparentných samospráv

Karol Mitrík, archívna snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Bratislava 27. novembra (TASR) – Kontrolóri obecných i krajských samospráv musia byť výkonným prvkom zastupiteľstva, nie súčasťou úradu starostu, primátora či predsedu kraja. Za kľúčový prvok transparentného fungovania samospráv to označil predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík počas utorňajšieho stretnutia s prezidentom Združenia hlavných kontrolórov miest a obcí SR Ľudovítom Budzákom. Témou ich diskusie boli aktuálne otázky agendy samosprávnych kontrolórov.

I v súvislosti s nástupom nových ľudí na posty štatutárov a poslancov obcí po novembrových komunálnych voľbách predseda NKÚ zdôraznil nevyhnutnosť presadzovať princíp, aby ten, kto realizuje praktický výkon rozhodnutí týkajúcich sa verejných financií, komunálnych politík, nemal zároveň pod svojim vplyvom aj nestrannú kontrolu. "Vyváženosť na úrovni miestnej, regionálnej samosprávy môže zabezpečiť len nezávislé postavenie kontrolóra voči exekutíve, teda úradu, za činnosť ktorého nesie zodpovednosť starosta, primátor či predseda kraja," povedal Mitrík. Prízvukoval, že z pohľadu národnej autority pre oblasť externej kontroly je dôležité, aby v podmienkach slovenských obcí a miest fungoval jasne nastavený a vzájomne prepojený systém kontroly zo strany zastupiteľstva, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je hlavný kontrolór samosprávy a tiež kontrolné mechanizmy, za ktoré v rámci každodenného riadenia úradu zodpovedá štatutár obce či mesta.

V tejto súvislosti boli témou rozhovoru i dva najčastejšie sa vyskytujúce problémy, s ktorými sa stretávajú kontrolóri v podmienkach miestnej samosprávy. Prvý problém súvisí s nedostatočnou súčinnosťou, komunikáciou starostu, primátora s hlavným kontrolórom a jeho tímom. Mitrík upozornil, že ak dochádza k prípadom, že vedenie samosprávy nemá záujem s kontrolórom spolupracovať, či priamo bráni výkonu jeho mandátu, má kontrolór právo obrátiť sa so sťažnosťou nielen na zastupiteľstvo, ale aj na príslušnú prokuratúru. "Nakoľko tá je kompetentná na vykonávanie dozoru nad výkonom samosprávy, resp. preverenie postupu jej orgánov," upozornil Mitrík.

Druhým najvýraznejším problémom je časté porušenie zákona o obecnom zriadení vo forme svojvoľného ukončenia pracovného pomeru zo strany starostu či primátora bez toho, aby o tom jednoznačne rozhodlo zastupiteľstvo. Mitrík v tejto súvislosti pripomenul, že poslanci zastupiteľstva môžu ako jediní rozhodnúť svojím hlasovaním nielen o voľbe, ale aj odvolaní hlavného kontrolóra z jeho pozície. "V prípade svojvoľného rozhodnutia štatutára obce o ukončení pracovného pomeru sa kontrolóri môžu obrátiť na príslušný súd,“ dodal predseda NKÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.