Opozícia sa spojila a iniciovala výbor na vyšetrenie Gruevského kauzy

Nikola Gruevski, archívne foto. Foto: TASR/AP

Budapešť 27. novembra (TASR) - Nejasnosti okolo prípadu bývalého macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského - ktorý v Maďarsku, kam sa dostal bez cestovných dokladov, získal azyl - by mala vyšetriť parlamentná komisia. Jej vytvorenie iniciovali viaceré maďarské opozičné strany.

V utorok internetová stránka komerčnej televízie ATV uviedla, že návrh na zriadenie komisie, ktorý bol v pondelok predložený predsedovi parlamentu Lászlóovi Kövérovi, podporili poslanci Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Dialógu (Párbeszéd), Jobbiku a LMP (Politika môže byť iná).

Podľa tohto návrhu by v 12-člennej komisii bolo šesť poslancov strán vládneho bloku Fidesz-KDNP, dvaja poslanci Jobbiku a po jednom poslanci MSZP, Demokratickej koalície (DK), Dialógu a LMP.

Novozriadený parlamentný orgán by mal preveriť činnosť rezortu diplomacie, ale aj maďarského veľvyslanectva v Skopje. Iniciátori zriadenia komisie chcú objasniť, či do procesov trestného stíhania Gruevského v jeho vlasti nejakým spôsobom zasahovali maďarské úrady.

Bývalý macedónsky premiér minulý utorok (20.11.) na Facebooku potvrdil, že maďarský prisťahovalecký úrad posúdil pozitívne jeho žiadosť o štatút politického utečenca.

Gruevského v máji tohto roku odsúdili v Macedónsku na dva roky väzenia v jednej z jeho korupčných káuz týkajúcej sa nákupu luxusného obrneného vozidla za 600.000 eur. Bolo to v čase, keď pôsobil na čele vlády.

Expremiér opakovane vyhlásil, že je nevinný nielen v spomínanej kauze, ale aj ďalších štyroch vyšetrovaných prípadoch. Konštatoval, že za jeho stíhaním je politický motív.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.