Nominácia kandidátov do Rady ÚVO vyvoláva podľa podnikateľov nedôveru

Sídlo Úradu pre verejné obstarávanie. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 27. novembra (TASR) - Nominácia kandidátov do Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyvoláva nedôveru a otázniky. Uvádzajú to vo svojom stanovisku podnikateľské združenia a obchodné komory. Požadujú, aby boli ešte pred rokovaním vlády zverejnené informácie o hodnotení kandidátov.

Zamestnávateľské združenia a obchodné komory hlásiace sa k Iniciatíve za vládu zákona (Rule of Law Initiative) oceňujú verejné vypočutie ako súčasť výberového procesu kandidátov. Vypočutie by podľa nich malo zabezpečiť vyššiu transparentnosť procesu.

Dodávajú však, že výsledky vyvolávajú nedôveru a spochybňujú deklarovaný záujem vybrať odborne a morálne najlepšieho kandidáta. Na verejnom vypočutí kandidátov vo štvrtok (22.11.) podľa predstaviteľov komôr komisia aj napriek odborne najlepšiemu vystúpeniu jednej kandidátky navrhla iných kandidátov.

Pre vyvrátenie akýchkoľvek pochybností a podozrení preto požadujú, aby boli ešte pred rokovaním vlády zverejnené čo najpodrobnejšie informácie o hodnotení jednotlivých kandidátov. "V opačnom prípade sa spochybňuje význam samotného verejného vypočutia a jeho váhy vo výberovom procese," uvádzajú s tým, že to zároveň vytvára nebezpečný precedens do budúcnosti pri výbere zástupcov do iných nezávislých a regulačných úradov, či ďalších verejných inštitúcií.

Komisia odporučila vláde vymenovať do Rady ÚVO bývalú podpredsedníčku ÚVO Danku Bekeovú a Mateja Ovčiarku z ministerstva životného prostredia. Rozhodnutie komisie má odporúčací charakter. Vláda má možnosť nezvoliť žiadneho z odporúčaných kandidátov alebo kandidátok a môže vyhlásiť novú voľbu. Dvaja noví členovia Rady ÚVO majú nahradiť dvoch doterajších členov, ktorým sa skončilo funkčné obdobie v rade k 27. septembru 2018.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.