Majetok v plynárenstve má mať čiastočnú exekučnú imunitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 28. novembra (TASR) - Majetok v plynárenstve má mať čiastočnú exekučnú imunitu. Navrhuje to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v zákone o ochrane majetku v plynárenstve, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Vláda zároveň navrhuje parlamentu prerokovať legislatívnu normu v skrátenom legislatívnom konaní.

"Dôvodom je potreba okamžitej reakcie zo strany štátu vo forme zákona poskytujúceho čiastočnú exekučnú imunitu majetku v plynárenstve, ktorý slúži na plnenie úloh dodávky plynu tomu subjektu, ktorý je dodávateľom plynu, je súčasne dodávateľom poslednej inštancie a nakoniec je v 100 % vlastníctve štátu. Pôjde ale iba o čiastočnú exekučnú imunitu na majetok tvoriaci majetkové účasti takéhoto subjektu," zdôvodnil v predkladacej správe rezort hospodárstva.

Súčasne navrhuje doplnenie Civilného sporového poriadku o stanovenie odkladu vykonateľnosti dovolania, ak bolo podané proti rozhodnutiu v konaní, v ktorom sa uplatňoval nárok zo zmenky, a to aj na konania začaté podľa pôvodnej úpravy v Občianskom súdnom poriadku.

To, že MH SR pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve oznámil v pondelok (26.11.) šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD) v súvislosti s minulotýždňovým rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, na základe ktorého vo veci tzv. Duckého zmeniek má spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) schránkovej cyperskej firme vyplatiť 30 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.