UEFA spustí od roku 2021 tretiu klubovú súťaž

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dublin 3. decembra (TASR) - Európska futbalová únia (UEFA) sa rozhodla zaviesť tretiu klubovú súťaž, ktorá doplní Ligu majstrov a Európsku ligu. Pôjde o nástupcu Pohárov víťazov pohárov, ktorý sa hral v rokoch 1960-1999. Mala by mať 32 účastníkov, informovala agentúra DPA.

Nový projekt by sa mal hrať v rokoch 2021 až 2024. Zatiaľ nesie pracovný názov Európska liga 2. Hrať v nej bude 32 klubov vo ôsmich štvorčlenných skupinách. Nasledovať v nej bude vyraďovacím spôsobom osemfinále, štvrťfinále, semifinále a finále, ktorého víťaz postúpi do EL UEFA.

Pred vyraďovacou fázou sa druhé mužstvá v tabuľkách EL 2 stretnú v play off s tretími tímami EL o postup do osemfinále. Odohrá sa tak 141 zápasov v 15. hracích týždňoch. Hracím dňom bude štvrtok, hracie časy potvrdia neskôr.

Formát Ligy majstrov zostáva nezmenený, jeho finále sa bude hrať v sobotu. Aj finále EL (štvrtok) a finále EL2 (streda) sa uskutoční v rovnakom týždni ako finále LM. Podľa UEFA nová súťaž bude garantovať účasť v európskych klubových súťažiach v skupinovej fáze najmenej 34 krajinám (doteraz bolo garantované minimum 26 krajín).

"Nová súťaž bude znamenať viac súťaživosti pre účastníkov. Bude viac zainteresovaných klubov, viac zainteresovaných krajín v skupinách," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Detailné finančné podmienky, marketingové práva, systém solidarity a ďalšie strategické záležitosti UEFA dokončí v roku 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.