PRIESKUM: Maďarský vládny blok Fidesz-KDNP si prilepšil

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ladislav Vallach

Budapešť 4. decembra (TASR) - Volebné preferencie maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP v novembri vzrástli oproti októbru o dva percentuálne body na 38 percent. Najsilnejšia opozičná strana Jobbik stratila dva percentuálne body, preferuje ju deväť percent voličov, informovala v utorok tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na aktuálne výsledky prieskumu Inštitútu Nézőpont.

Tábor sympatizantov bloku Fidesz-KDNP dosahuje takmer tri milióny Maďarov, s Jobbikom sympatizuje už menej než 800.000 ľudí.

Koalíciu Maďarskej socialistickej strany (MSZP) so stranou Dialóg (Párbeszéd) by volilo takmer pol milióna opýtaných, jej preferencie stúpli v novembri oproti októbru o jeden percentuálny bod na šesť percent.

Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya si udržala štvorpercentnú podporu. Ochranárskej strane LMP a strane Momentum namerali v novembri dvojpercentnú podporu, rovnakú ako mesiac predtým. Stranu Naša vlasť, ktorú vytvorili radikálni bývalí členovia Jobbiku, podporilo jedno percento respondentov.

Nézőpont upozornil, že podpora Fidesz-KDNP sa posilnila v tých spoločenských kategóriách, v ktorých stratil podporovateľov Jobbik.

V prípade, ak by sa voľby do Európskeho parlamentu (EP) konali túto nedeľu, na základe nameraných výsledkov by vládny blok Fidesz-KDNP získal 14 poslaneckých mandátov, teda o dva viac než doteraz. Jobbik by obsadil štyri poslanecké kreslá, MSZP-Dialóg dva a DK by získala jeden mandát.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.