Kanada vyzvala Čínu na okamžité prepustenie dvoch občanov

Meng Wan-čou (vpravo), finančná riaditeľka čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei, máva ľudom po návšteve v jej dome vo Vancouveri 12. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Ottawa 22. decembra (TASR) - Kanadská vláda vyzvala v piatok čínske orgány, aby "bezodkladne" prepustili na slobodu dvoch Kanaďanov, ktorých zadržali tento mesiac po tom, ako bola v Kanade zatknutá vysokopostavená predstaviteľka čínskeho technologického gigantu Huawei. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Sme hlboko znepokojení tohtomesačným svojvoľným zadržaním dvoch Kanaďanov čínskymi orgánmi a vyzývame na ich bezodkladné prepustenie," uviedla vo vyhlásení kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová.

Kanaďania zadržaní v Číne boli identifikovaní ako bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikový konzultant Michael Spavor. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z "aktivít v rozpore s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti".

Postup čínskych orgánov je však podľa AP vnímaný ako zjavná odveta po nedávnom zatknutí Meng Wan-čou, finančnej riaditeľky a dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei, v kanadskom Vancouveri.

Meng v súčasnosti čaká na výsledok vydávacieho konania do Spojených štátov, kde je obvinená z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán. Až do ukončenia konania nesmie opustiť Kanadu, proti čomu Čína protestuje a žiada jej okamžité prepustenie.

Kanada podľa vyhlásenia Freelandovej v danom prípade "nebude robiť ústupky", pokiaľ ide o dodržiavanie zásad právneho štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.