Na bezpečnosť v Bangladéši budú počas volieb dozerať tisíce vojakov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dháka 24. decembra (TASR) - Tisícky vojakov sú od pondelka v Bangladéši nasadené na to, aby zaistili bezpečnosť a pomáhali s usporiadaním a priebehom volieb, ktoré sa v tejto krajine majú konať budúcu nedeľu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Vojaci budú mať až do 2. januára stanovištia na dovedna 389 oblastiach po celej krajine a tiež na pobreží, pričom poriadok budú v prípade potreby udržiavať i na cestách. Na prípadný zásah budú pripravené aj vrtuľníky vzdušných síl.

Úrady už v decembri rozmiestnili príslušníkov polovojenských pohraničných jednotiek v 87 pohraničných oblastiach.

Nasadenie armády pred i počas parlamentných volieb žiadala najmä politická opozícia, ktorá sa obáva násilia. V posledných týždňoch totiž prišlo o život najmenej šesť ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia. Líder najväčšej opozičnej aliancie Kamal Hossain privítal nasadenie armády, ktoré podľa neho posilní dôveru voličov.

Úradujúca premiérka Hasína Vadžídová sa v voľbách bude snažiť zvíťaziť a zaistiť si tak už tretie volebné obdobie. Opozícia sa však obáva, že hlasovanie by mohlo byť zmanipulované.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v decembri vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby naliehalo na bangladéšsku vlády s cieľom dosiahnuť vytvorenie podmienok na slobodné a spravodlivé voľby.

HRW bangladéšske bezpečnostné zložky kritizovala za "zatýkanie a zastrašovanie predstaviteľov opozície a ohrozovanie slobody prejavu pred voľbami."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.